Fotografia wnętrz – kilka słów wstępu

Fotografia wnętrz oraz fotografia nieruchomości są ze sobą ściśle powiązane. Co jednak bardzo istotne nie można używać tych stwierdzeń zamiennie. Fotografia wnętrz jak sama nazwa wskazuje dotyczy wnętrza danego budynku, obiektu. Natomiast fotografia nieruchomości to określenie o szerszym znaczeniu. Zawiera się w nim zarówno środek – wnętrze bryły, jak również zewnętrzna część, a także przynależąca do danego obiektu cała infrastruktura. Oba określenia są ze sobą powiązane gdyż pokazując wnętrze danej nieruchomości, warto też pokazać jej zewnętrzny wygląd, np przy użyciu zdjęć z drona.

Fotografia nieruchomości – początki

Moje początki z fotografią sięgają czasów, kiedy jeszcze korzystałem z amatorskiego aparatu kompaktowego w postaci tzw. „małpki”. Początkowo fotografowałem krajobrazy, które zresztą przy odrobinie wolnego czasu chętnie do dzisiaj uwieczniam na swoich zdjęciach. Natomiast podczas wakacji w Gdańsku zakochałem się w architekturze. To właśnie wtedy poczułem, że fotografia architektury jest najbliższa memu sercu. Jednak dalej to było tylko hobby. Fotografia nieruchomości zrodziła się u mnie tak na poważnie wraz z wygraną w prestiżowym Wielkim Konkursie National Geographic. Naturalnie tematem mojego wyróżnionego zdjęcia była architektura.

Fotografia nieruchomości – Wielki Konkurs National Geographic

Fotografia nieruchomości była tematem mojego wyróżnionego zdjęcia z pośród tysięcy nadesłanych na konkurs prac. Dokładnie był to zabytkowy Żuraw w nocnej odsłonie, efektownie odbijający się w tafli Motławy. Wygrana w tak prestiżowym konkursie spowodowała, że uwierzyłem iż mogę zająć się fotografią na poważnie. Tak też się stało. Nagroda za konkurs pozwoliła mi na zakup upragnionej lustrzanki.

Fotografia wnętrz – kolejny etap

Początkowo zajmowałem się tylko i wyłącznie fotografowaniem architektury z zewnątrz. Jednakże z czasem okazało, się że istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na fotografia wnętrz. To też grzechem byłoby nie spróbować swoich sił w tej na pozór nudnej dziedzinie fotografii. Mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, że to nic takiego. Jednak nie jest to do końca takie proste. Bo fotografia wnętrz wymaga aby pokazać daną przestrzeń w sposób atrakcyjny, ciekawy. Trzeba kreatywnie podejść do tematu aby móc pokazać coś statycznego, nudnego, tak aby było żywe, tętniło życiem, przyciągało wzrok osoby oglądającej.

Fotografia wnętrz – początki

Fotografia wnętrz, jako że fotografii uczyłem się sam, dlatego też na samym początku starałem się podglądać prace uznanych fotografów i wzorować się na nich. Dość szybo zrozumiałem na co zwracać uwagę i jednocześnie wypracowałem swój własny styl pracy. Teraz wydaje się to dla mnie wszystko oczywiste i proste. Jednak początki nie były takie proste, dość dużo czasu musiałem poświęcić na naukę oraz szlifowanie umiejętności.

Fotografia lotnicza – zdjęcia z drona

Rozwijająca się technika, nie tylko wpływa na fotografia nieruchomości po przez dawanie możliwości na pokazywanie architektury czy wnętrz nie tylko w coraz to lepszej jakości ale także w bardziej kreatywny i oryginalny sposób. Mowa tutaj oczywiście o dronach. Dzięki upowszechnieniu się dronów, można powiedzieć że tak naprawdę nic nas teraz nie ogranicza. Jedynie umiejętności oraz wyobraźnia. Naturalnie z czasem pojawiła się silna potrzeba z mojej strony aby zaopatrzyć się w tak wspaniałe narzędzie. Mimo początkowego zachłyśnięcia się możliwościami jakie daje fotografia lotnicza, to jednak zdecydowanie preferuję ujęcia z ziemi. Fotografia dronowa jednak nie pozwala na uzyskanie wielu efektów, które można uzyskać za pomocą klasycznego aparatu.

Fotografia wnętrz – czy może się znudzić

Fotografia wnętrz tak jak już wcześniej pisałem, może wydawać się nudna, jednak dla mnie fotografowanie wnętrz mieszkań, domów, lokali to coś, dzięki czemu realizuje się. Każde wnętrze wbrew pozorom jest inne, owszem mogą być bardzo podobne ale nie identyczne. Wpływ ma tutaj choćby pora dnia, rodzaj światła jakie oświetla nasze wnętrze. Może to być delikatne światło wschodu lub zachodu słońca bądź sztuczne światło halogenowa albo ledowe. Barwa światła może nadać zupełnie innego charakteru, klimatu danemu wnętrzu. Tak jak cały czas powtarzam fotografia wnętrz jest wbrew pozorom bardo ciekawą dziedziną fotografii.

Fotografia wnętrz czy fotografia nieruchomości?

Na pytanie czy wolę fotografię wnętrz czy jednak fotografię nieruchomości nie jestem w stanie łatwo odpowiedzieć. Tak naprawdę obie dziedziny fotografii bardzo lubię. Chociaż może jednak fotografia architektury jest jednak bliższa memu sercu. Ze względu na to, że jednak to z nią wiąże początki. Jak również fotografia architektury pozwoliła mi uwierzyć, że mogę zostać prawdziwym fotografem.

Fotografia wnętrz i nieruchomości – na zakończenie

Jeśli dotrwałaś lub dotrwałeś do końca tego wpisu to bardzo Ci dziękuję, mam nadzieję, że nie przynudzałem zbyt bardzo.

Przeczytaj także moje wcześniejsze wpisy:

Fotografia nieruchomości – Global Office Park

Fotograf nieruchomości – Biurowiec Carbon Office

Polub mojego facebooka

Fotografia Biznesowa – Radosław Dybała