Wstęp

Kopalnia Guido w Zabrzu to udostępniona dla zwiedzających, nieczynna kopalnia węgla kamiennego. Została ona założona przez hrabiego Guido Hanckel von Donnersmarcka. Hrabia, budując kopalnię, liczył na to, że pozyska z niej węgiel o właściwościach koksowych. Pierwszy szyb zaczęto drążyć w 1855 roku – otrzymał on nazwę Barbara. W 1856 roku zaczęto drążyć drugi szyb – Concordia, który ostatecznie otrzymał nazwę Guido. Pierwszy poziom wydobywczy oddany do eksploatacji miał zaledwie 80 metrów, podczas gdy ostatecznie zgłębiono szyb do ponad 300 metrów. W 1912 roku kopalnia Guido została włączona do kopalni Delbruck, a w 1922 roku, po podziale Górnego Śląska, obydwie kopalnie zostały po stronie niemieckiej i weszły w skład koncernu Preussag. Gdy wyeksploatowano wszystkie złoża węgla z kopalni, dawne Guido nie było już użyteczne. W związku z tym w 1928 roku podjęto decyzję o unieruchomieniu szybu Guido. W 1967 roku obszar dawnej Kopalni Guido został przekazany Zakładom Konstrukcyjno–Mechanicznym Przemysłu Węglowego i została na nim utworzona Kopalnia Doświadczalna M-300, której głównym zadaniem było testowanie nowych maszyn i urządzeń górniczych. W 1982 roku zawarto umowę, zgodnie z którą część wyrobisk miała zostać przystosowana dla celów skansenu podziemnego, co przyczyniło się do powstania Skansenu Górniczego Guido na poziomie 170. w 2000 roku, z racji obniżania kosztów, przystąpiono do demontażu udostępnionej do zwiedzania kopalni. Na szczęście zaangażowanie samorządu miejskiego Zabrza sprawiło, że działania likwidatorskie zostały zaniechane i w 2007 roku utworzono Zabytkową Kopalnię „Guido” jako samodzielną instytucję kultury Miasta Zabrze i Województwa Śląskiego

Zwiedzanie

Miałem przyjemność odwiedzić Kopalnię Guido w Zabrzu podczas Nocy Muzeów. Niewątpliwie, jest to obiekt godzien fotografowania. Na trasie wycieczki można było przyjrzeć się różnym maszynom, poznać mechanizm ich działania i przystanąć, aby móc zrobić zdjęcia, co dla mnie było bardzo ważne 😉

Na trasie przywitał nas bardzo sympatyczny przewodnik, emerytowany górnik, który zabrał nas w tę interesującą podróż. Zjechaliśmy szolą górniczą w dół i rozpoczęliśmy długi spacer. Nie zabrakło śmiechu, odpowiedzi na nurtujące uczestników wycieczki pytania oraz 1,5-godzinnego przemierzania kopalnianych korytarzy. Jedną z atrakcji był przejazd kolejką podwieszaną. Kto nigdy wcześniej nie miał świadomości jak wygląda praca górnika, dzięki temu zwiedzaniu miał szansę zobaczyć jak trudny, niebezpieczny i wymagający jest to zawód.

Kopalnia Guido w Zabrzu to obiekt należący do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Niewątpliwie jest warty odwiedzenia i powinien zainteresować każdego – zarówno dzieci jak i dorosłych. Na wycieczkę nie zapomnijcie zabrać butów na płaskiej podeszwie i kurtki bądź dresu, ponieważ pod ziemią temperatura oscyluje w granicach 13-16 stopni, bez względu na porę roku. Kopalnia Guido to punkt godny uwagi na mapie atrakcji województwa śląskiego. Niesamowite wspomnienia zostaną w mojej głowie na długi czas.

Podsumowanie

Kopalnia Guido to obok Sztolni Królowej Luizy, obiekt należący do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Niewątpliwie jest warty odwiedzenia i powinien zainteresować każdego – zarówno dzieci jak i dorosłych. Na wycieczkę nie zapomnijcie zabrać butów na płaskiej podeszwie i kurtki bądź dresu, ponieważ pod ziemią temperatura oscyluje w granicach 13-16 stopni, bez względu na porę roku. Kopalnia Guido to punkt godny uwagi na mapie atrakcji województwa śląskiego. Niesamowite wspomnienia zostaną w mojej głowie na długi czas.

Zapraszam Cie do obejrzenia mojej galerii:

Zapoznaj się z moimi wcześniejszymi wpisami:

Muzeum Ognia w Żorach
Profesjonalna fotografia wnętrz

Te strony mogą Cię zainteresować:
Kopalnia Guido

Wpadnij na mojego facebooka