Wstęp
Swoje muzea mają miasta, ważne wydarzenia historyczne, ale także żywioły. Przykładem tego jest Muzeum Ognia w Żorach. Znajduje się ono przy drodze łączącej Katowice z Wisłą. Obiekt ten nie jest zwykłym muzeum, gdyż łączy w sobie funkcje parku naukowego, muzeum techniki oraz regionalnego centrum historii.
Muzeum Ognia w Żorach
Za projekt tego charakterystycznego budynku odpowiada studio OVO Grąbczewscy Architekci. Bryła budynku została umyślnie połamana w taki sposób, aby swoim wyglądem przypominała tańczące płomienie. Nie da się ukryć, że wyszło im to rewelacyjnie. Tylko, że cały urok nie tkwi tylko w samym kształcie. Charakterystyczna i oryginalna jest także elewacja tego pawilonu, która wykonana jest z miedzi. To dzięki niej w słoneczne dni, obijające się słońce, sprawia że budynek płonie. Problem jaki stanowi miedź, to jej zdolność do utleniania się przy dostępie do tlenu, w wyniku czego traci ona swój oryginalny, żywy czerwono-pomarańczowy kolor.
Natomiast zamiast niego pojawia się zielona patyna, która chroni powierzchnię przed dalszą korozją. Jednakże w tym przypadku udało, się temu zaradzić. Producent blach przeznaczonych do budowy Muzeum Ognia, pokrył je specjalnym bezbarwnym lakierem, podobnym do tego jaki wykorzystuje się w samochodach. Dzięki temu elewacja budynku jest na długie lata zabezpieczona przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, i może przyciągać swoim oryginalnym wyglądem kolejnych gości Muzeum Ognia.
Poniżej zapraszam Cię do obejrzenia galerii poświęconej Muzeum Ognia w Żorach.
Poniżej podaję kilka stron, które mogą Cię zainteresować:
Oficjalna Strona Muzeum Ognia
Strona OVO Grąbczewscy Architekci
Wywiad z architektem Muzeum Ognia
Przeczytaj również moje wcześniejsze wpisy
Centrum Przesiadkowe Zawodzie
Fotografia wnętrz Śląsk #2
Bądź na bieżąco i odwiedź mnie na facebooku