Wstęp

Jako fotograf architektury z pewnością inaczej postrzegam otaczające mnie budynki oraz przestrzeń miejską. Ze względu na swoją pasję jestem bardziej wyczulony na ostre linie, załamania, fakturę czy też nawiązania do innych ikon architektonicznych.

NOSPR – historia

Początkowo siedziba orkiestry symfonicznej mieściła się w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek przy placu Sejmu Śląskiego 2. Niestety budynek ten nie był zaprojektowany pod kątem muzyki czy koncertów, przez co przeżycie w pełni jakiegokolwiek koncertu i możliwość delektowania się każdym dźwiękiem stworzonym przez artystów nie było możliwe. W 2008 roku został rozstrzygnięty konkurs na projekt nowej siedziby NOSPR. Zwycięzcą została pracownia Konior Studio, której założycielem jest znany na Śląsku architekt Tomasz Konior. Zespół Koniora zdobył już wcześniej uznanie projektem gmachu nowego skrzydła katowickiej Akademii Muzycznej.

NOSPR
NOSPR

Położenie NOSPR

Usytuowanie budynku NOPSR nie jest przypadkowe. Został on włączony w tzw. Strefę Kultury, która znajduje się na terenie byłej kopalni i wraz z Centrum Kongresowym oraz Muzeum Śląskim spowodowały, że dawny postindustrialny teren znów tętni życiem.

Katowice nocą

Pierwsze spojrzenie

Patrząc od strony katowickiego Ronda gen. Jerzego Ziętka widzimy kładkę łączącą plac przy Spodku z placem NOSPR’u. Kształt „mostu” nie jest przypadkowy, jego forma jest zainspirowana kształtem smyczka. Z kładki naszym oczom powoli ukazuje się frontowa ściana NOSPR’u.

NOSPR Katowice
Fotograf architektury Katowice

Gmach NOSPR’u

Siedziba NOSPR w żadnym stopniu nie jest ekstrawagancka czy szokująca. Wręcz przeciwnie, budynek charakteryzuje się prostą linią. Nie znajdziemy tutaj żadnych powykręcanych ścian czy nieprzewidywalnych linii. Gmach cechuje się prostotą, a zarazem ponadczasową elegancją i dostojnością. Czerwona cegła jest bezpośrednim nawiązaniem do znajdującego się niedaleko robotniczego osiedla Nikiszowiec, którego familoki również pokrywają czerwone cegły. Wszystko to przypomina o korzeniach regionu – górnictwie. Oprócz samego budynku, NOSPR to także teren zielony wokół gmachu. Skwery, place, ogrody oraz letni amfiteatr tworzą wielowątkową przestrzeń dla rekreacji i wypoczynku.

NOSPR Katowice

Wnętrze NOSPR

Serce budynku stanowi Wielka Sala Koncertowa. Jest ona jakby osobnym budynkiem wewnątrz NOSPR, dzięki czemu jest ona doskonale odseparowana od otoczenia. Co więcej, sala ta posiada jedne z najlepszych na świecie warunków akustycznych, a za jej projekt odpowiada japońska pracownia Nagata Acoustics. Wnętrze sali robi ogromne wrażenie. Jej ściany pokrywają płyty z czarnego betonu, które są nawiązaniem do pokładów węgla. Pozostałe elementy stanowią klasyczne wykończenie w postaci drewnianych parkietów oraz krzeseł. Widownia otacza scenę ze wszystkich stron, dzięki czemu skraca się dystans między muzykami a publicznością. Prosta forma Wielkiej Sali i zarazem jej monumentalność tylko potęgują wrażenia płynące z każdego koncertu.

Kilka słów na zakończenie

Tak jak wcześniej opisywałem, bryła NOSPRu doskonale wkomponowuje się w otoczenie Strefy Kultury oraz przypomina o górniczych korzeniach regionu. Te pozytywne wrażenia psuje niestety sąsiedztwo biurowców KTW, które swoim nowoczesnym designem, nie tylko „gryzą się” z NOSPR, ale także, co gorsza, rzucają na niego swój cień i przysłaniają go. Dziwi mnie osobiście zgoda na budowę tak wysokich budynków w centrum miasta, które przysłaniają wizytówkę i zarazem jedną z architektonicznych ikon miasta. Być może potrzebuję czasu do oswojenia się z tym widokiem.

NOSPR

Ciekawe linki:
Biuro architektoniczne – Konior Studio

Zobacz moje wcześniejsze wpisy:
Fotografia architektury